
1910's Fire Engine Truck By Homeroots
An awesome piece of firefighting history, this 1910's Fire Engine Truck is a handmade metal sculpture with incredible detailing. It features stunning details like rolling wheels, firefighting ladders, a hose, and fire extinguishers. Perfect gift for firefighter enthusiasts and car collectors. 6'' x 15'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 15" W x 5.5" D |
| Product Color: | Red |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401191 |
| Product UPC: | 808230095069 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







1910's Fire Engine Truck By Homeroots
An awesome piece of firefighting history, this 1910's Fire Engine Truck is a handmade metal sculpture with incredible detailing. It features stunning details like rolling wheels, firefighting ladders, a hose, and fire extinguishers. Perfect gift for firefighter enthusiasts and car collectors. 6'' x 15'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 15" W x 5.5" D |
| Product Color: | Red |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401191 |
| Product UPC: | 808230095069 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An awesome piece of firefighting history, this 1910's Fire Engine Truck is a handmade metal sculpture with incredible detailing. It features stunning details like rolling wheels, firefighting ladders, a hose, and fire extinguishers. Perfect gift for firefighter enthusiasts and car collectors. 6'' x 15'' x 5.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 15" W x 5.5" D |
| Product Color: | Red |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401191 |
| Product UPC: | 808230095069 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























