
15th Century Armor Suit Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the 15th Century Armor Suit Sculpture is a unique handmade replica of the armor suit used in Europe in the middle ages. . It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It comes with a display base, a metal sword, and a scabbard. It is a great display piece and a sought-after piece for history and middle ages enthusiasts. 18'' x 8'' x 4.75"
Specifications
| Product Dimensions: | 18" H x 8" W x 4.75" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401507 |
| Product UPC: | 808230098220 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








15th Century Armor Suit Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the 15th Century Armor Suit Sculpture is a unique handmade replica of the armor suit used in Europe in the middle ages. . It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It comes with a display base, a metal sword, and a scabbard. It is a great display piece and a sought-after piece for history and middle ages enthusiasts. 18'' x 8'' x 4.75"
Specifications
| Product Dimensions: | 18" H x 8" W x 4.75" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401507 |
| Product UPC: | 808230098220 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super detailed, the 15th Century Armor Suit Sculpture is a unique handmade replica of the armor suit used in Europe in the middle ages. . It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It comes with a display base, a metal sword, and a scabbard. It is a great display piece and a sought-after piece for history and middle ages enthusiasts. 18'' x 8'' x 4.75"
Specifications
| Product Dimensions: | 18" H x 8" W x 4.75" D |
| Product Color: | Grey |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401507 |
| Product UPC: | 808230098220 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























